Fredag 24/12
God Jul!
Så var det då julafton, kändes väldigt avlägset men alla önskade varandra god jul.
Också idag blev det en morgontur kl 6, innan solen gått upp. Körde en bra bit ner i parken där vi åt medhavd frukost. Bara kört en kort stund efter frukosten ligger två stora lejonhanar vid en buske en bit in och en tredje hane kommer gående förbi innanför. Stora hanar. Därefter körde vi längs floden och det var väldigt många elefanter, zebror, bufflar, impalor. Där fanns också många vårtsvin, gnuer, vattenbockar, elandantiloper och mängder av olika fåglar alltifrån olika örnar, gamar till starfåglar och svalor. Många med fina färger. Vi åkte längs vägen och det var djur i stort sett hela tiden. Många hade ungar bl.a. ett zebraföl på ca 1 vecka
Elefanterna stod under träden i grupper eller gick i flodfåran som nu är ganska torrlagd men vatten finns så det räcker ändå.
Baobadträden är talrika, de kan bli 500-1000 år och de är stora.
Åter för luch, poolbad och slappartid tills em turen vid 16 till mörkret tar över omkring 18.30.
Vi kom till en floddal med lite vatten. Där fanns en stor lejonhane som troligen ätit sig mätt på buffelkött för det låg en död buffel där.
Ett par maraboustorkar stod en bit ifrån kadavret och ville äta. Så kommer en lejonhona med unge nerför slänten ner till flodfåran och dricker, lägger sig sedan i sanden. Hanen la sig en bit därifrån. Så kommer en elefant med sin unge vandrande i fåran mot lejonen. Spända tittade vi på. Inte så långtifrån lejonen gick elefanterna över vattnet och in i en klyfta. Lejonhanen bara lyfte på huvudet och tittade på dem. Lite spännande.
Åter lodgen och julmiddag, ja det var ingen speciell julmat men gott som det alltid varit.
Familjen på fyra i vår grupp sjöng några julsånger, gjorde det lite tyst men de sjöng bra. Ett större gäng amerikaner som fanns i matsalen tackade dem för fin sång och ville återgälda. Det blev några religiösa sånger och uppläsning av julevangeliet så det blev lite väl mycket, ingen i vårt gäng var religiösa men lite julstämning blev det i alla fall.
Dags att tacka för dessa safari dagar som varit fantastiska.
I dag, lördag, bär det av mot Zanzibar.
I dag, lördag, bär det av mot Zanzibar.
Julhälsningar
Maggy&Sune
Ulla
2021-12-25
Verkar som ni har det fantastiskt, jag är avundsjuk på er som får uppleva så mycket. Ha det fortsatt bra! Ulla&Mats
Anki
2021-12-25
God Jul o Gott Nytt År. Jag vill också åka på Safari. Låter underbart. Kram till er båda.
Catharina och Bosse
2021-12-28
God fortsättning och ha en bra fortsatt resa. Låter spännande med alla olika djur som ni sett livs levande. Kram