Sista dagen och hemresa

Sunday, October 26, 2014
San Francisco, California, United States
Efter att ha lokaliserat 'cable cars'-linjerna och ätit en god frukost ger vi oss av för en sista titt på staden, och nu har vi lite tur och slipper vänta mer än en kvart på en tur med en turistpackad vagn. Vi rullar mellan 'wharf' och city central, som vi lyckats undvika hittills, men där vi blir tvungna att hoppa av vid ändstation. Efter lite funderande och kort promenad lyckas vi hoppa på en vagn som ska åter till vår startpunkt, men vi får stå på kanten och hänga på det nedersta trappsteget.. Inga problem trots en del branter både upp och ner.

In i bilen hämta väskorna på hotellet och sen mot Livermore . Ca en timmes bilresa, och vi ska hälsa på en f.d jobbkollega till A som numera bor där. Blir lite kort besök pga dålig planering, men även för vi hade lite ont om tid i SFO.. 1-2 dagar till hade inte varit helt fel.

Precis efter att vi lämnat hotellet dyker en fet örn ner precis framför motorhuven på bilen.. Vi har just passerat en korsning, så vi hinner stanna, vi blir rejält överraskade eftersom fågeln sitter kvar och totalt dissar oss, den håller ut ena vingen precis som att 'WTF people, I'm eating here'. Vi kör lite åt sidan, han flaxar lite åt oss men sitter kvar. Bytet är fokus, och det är en duva som sitter fast i klorna. Vi hinner precis ta en bild sen flyger örnen upp i ett träd, det ser tungt ut.

14.45 åker vi vidare mot flygplatsen. Checkar in väskor och lämnar därefter hyrbilen. Allt funkar som det ska, förutom att delen där SAS-planen går är så liten att den knappt går att köpa ngt.. Lite varmt i magen hade varit schysst eftersom vi inte hunnit käka lunch. Varm macka får duga och sen är det dags att kila ombord. Inga väntetider och endast minuters försening på (första) planet, får räknas som en trevlig resdag :-)
Other Entries

Comments

2025-05-22

Comment code: Ask author if the code is blank