Nočna temperatura je bila okoli 25 stopinj, tako, da sva se prav spočita zbudila v sončno jutro. Zgodaj, že okoli pol sedmih, sva tako sedela pred najino hiško in ob kofetkanju opazovala kako se kamp počasi prebuja. Nekateri vztrajneži so že prihajali iz jutranjega osvežilnega teka (asociacija na Živka), drugi s sprehoda s svojimi kužeti. Po okusnem zajtrku, toastu s pravo angleško pomarančno marmelado, sva odrinila novim dogodivščinam naproti.
Za začetek sva si hotela ogledati lokalno znamenitost, tunel Lahey Tramway, ki so ga zgodnji staroselci menda dobesedno izdolbli skozi kamenine, da so skrajšali pot za spravilo hlodovine v dolino.
Žal je bil zaradi poplav poškodovan, tako sva si lahko ogledala le vhod vanj. Škoda.
Celo področje do popularne Gold Coast je pravzaprav območje nacionalnega parka, vendar žal povsod zaradi strmih ozkih poti in prevoznega sredstva, ki ga imava, za naju ni povsod dosegljivo, potrebovala bi namreč 4x4 pogon. Tako sva pač izpustila obisk Binna Burra Mountain Lodge, ki je zlasti mene zelo mikal. Osnoval ga je davnega 1930 leta avanturist Arthur Groom in njegov prijatelj inženir Lahey, menda kot svoje zatočiče pred “ponorelim” svetom in za prihodnje rodove, da bi uživali v neokrnjeni naravi.
Zato pa sva se lahko odpeljala do enega konca Springbrook NP, kjer sva se sprehodila skozi deževni gozd in občudovala t.i. Natural Bridge. Področje je res divje, saj je tod vulkanska aktivnost pustila svoj pečat. Bazaltne kamnine, od vlage poraščene z mahom in lišaji, so sedaj prerasle z mogočnimi drevesi in drugim rastlinjem in nudijo pot divji reki, nad njo pa so naredile naravni most.
V to reko prihajajo tudi jegulje v času drstenja, saj nudi čudovito zatočišče mladicam. Bojda je življenjska doba teh rib zelo visoka, dočakajo tudi do 30 let, torej stalnih obiskovalcev reke ne manjka. Poseben videz deževnemu gozdu dajejo visoka drevesa, vsa obrastla z lijanami, tako, da so že kar spojena z debli.
Pravi užitek. Razen izredno visoke vlage, ki deluje tudi nate, da znoj kar teče pot v potokih.
Ko se od tišine, ki jo motijo samo kriki in žvižgi ptic, regljanje žab in petje neke vrste čričkov, po 60 km prestaviš v turistični vrvež Southport- a, se počutiš kar nenavadno.
Visoka drevesa zamenjajo ogromne stolpnice, petje ptic avtomobilski ropot. Mesto spominja na ameriška kot jih vidiš v TV nadaljevankah Miami Vice, ipd.
Res, arhitektura je sodobna, in arhitekti so kar tekmovali med seboj kateri bo naredil večjo, lepšo, bolj atraktivno zgradbo. Turistov kljub temu, da ni sezone, veliko.
Do obale prideš bolj težko. Ampak nama uspe. Vročina pripeka in morje kar vabi, da bi skočil vanj, toda na drogu opleta rdeča zastava, znak za nevarnost in prepoved kopanja. Bogve, morski psi, tokovi, strupene meduze, kdo bi vedel razlog.
Le na skrajnem robu lahko zmočiš podplate. In tudi naprej, v kraju s tako lepim imenom Surfers Paradise je kljub valovom, ki so tako obetavni, je tovrstne aktivnosti zanemarljivo malo. Zato pa je čudovita mivka tako vroča, da sem na povratku skoraj staknila opekline.
Še sreča, da je na vrhu umivalnik za noge in teče HLADNA voda. In prilegel se je tudi hladen sladoled (kepica 3,50$ !). Kakorkoli, zlata obala je res “zlata”, zlasti s stališča casha, ki se pretaka, ampak naju ni toliko prevzela, da bi ostala za dalj časa tam. In sva, potem, ko sva prevozila Palm Beach, Miami, Tweed Heads ( bolj ali manj vsi kraji z ameriškimi imeni) raje obrnila zopet v t.i. outback.
Le nekaj km vožnje proč od obale scena dobi drugačen predznak. Cesta se počasi zoži in postane navadna dvosmerna ter se vije čez klance in doline, spremlja mogočno reko, ki prihaja s hribov. Seveda, pot ubereva po “ scenic road”, zato taka tudi mora biti. V daljavi se že kaže
mogočni Mt. Warnig, nekoč aktiven vulkan, sedaj pa speča značilna podoba pokrajine, daleč vidna naokrog. Ime mu je daljnjega leta 1770 dal James Cook. Seveda so tu še drugi hribi z zvenečimi imeni, vsak od njih svoj nacionalni park, ki privablja turiste in tiste, željne takšne ali drugačne rekreacije. Vožnja je prav luštna, zame toliko bolj, ker opravljam lažje delo opazovalca in fotografa, medtem, ko Dušan neumorno vrti volan in pretika ročico prestav.
Zdaj je postal že skoraj profi za vožnjo po levi!
Ker se ura že bliža peti, zopet razmišljava kje se ustaviti za prenočevanje. Ob cesti praviloma ni nikjer smerokazov za kampe, razen, če so v neposredni bližini ceste. Tako se zanašava na oznake kampov v zemljevidu, čeprav sva že včeraj ugotovila, da so te rezervirane predvsem za večje in z blagovno znamko. Namen imava potegniti do kakšnega večjega kraja kjer bo sigurno kaj, ko se mi nenadoma zazdi, da sem opazila kamp ob cesti. Dušan obrne, in res, kamp je tu. Odštekana scena.
V senci pod leseno streho več klopi, ob njih pa sedijo razni posebneži, nekateri že nadelani, ki naju takoj vzamejo za svoja. Seveda je prostor, lahko kampirata, ja, kam pa je zdaj zginil gazda. In stopijo takoj v akcijo, da ga najdejo skupaj z menoj. Najdemo ga nekje v skladišču, opravičuje se, da se ni takoj pojavil. Prostor je, tudi elektriko lahko dobiva, pa zjutraj frišen kruh in tudi ključ za svoje stranišče in tuš dobiva. Plac pa da dol padeš, na hribčku z razgledom 360st, pokošena travca, hribi v daljavi, vetrc, ki hladi. Komaj dobro parkirava naju obišče možak Martin, da nama pove, da je tudi on slovenskega rodu, po očetu iz Radeč, ker je slišal, da prihajava od tam. In naju povabi na večerno predstavo filma, ki nama bo bojda spremenil pogled na svet. Predvajal ga bo s svojimi prijatelji v indijanskem šotoru, ki je blizu naju in ki mu njegova sopotnica še pridno zabija lesene kline, čeprav na vrhu že vihra
neke vrste Green peace zastava. Seveda povabila ne moreva odreči.
Takoj za njim se pojavi njegov prijatelj John. Enostavno se vsede na stopnico najinega avtomobila in pogovor steče kot, da se poznamo že od vekomaj. Izkaže se, da je doma iz Brisbane-a in da je žurnalist, ki dela za lokalni časopis. Pa še očitno fotoreporter, ker vneto slika prijateljevo sodelavko, ki že pol ure zabija kline. Preostali prebivalci kampa pa so se medtem že zbrali ob ognju tik ob kuhinji na prostem, da premeljejo različne teme ter sporočili, da čakajo, da se jim pridruživa. Le svoj stol in pijačko rabiva. In to po večerji tudi storiva. Debata se nadaljuje, bolj in manj resne teme, vzdušje prav prijetno. Ob pol desetih pa borci za boljši svet povabijo na filmsko predstavo in tako se skoraj celotna druščina premakne na drugi konec kampa. Moram priznati, da sem prvič v življenju gledala film, predvajan na indijanski šotor s tematiko o smislu in doživljanju življenja. Dojela ga sicer povsem nisem, verjetno tudi Dušan ne, saj je najprej on, nato pa sem še jaz zapustila sceno. Naju je lovil že spanec, pa sva se vljudno umaknila. Ampak namen predstave je bil verjetno dober...
PS: V Southportu sva morala pri Telstri reklamirati včerajšnji nakup nedelujočega interneta. Ko sva končno našla ustrezno štacuno, je prodajalec, po rodu Hrvat, zadevo uredil v roku pol ure. In pogovorili smo se v hrvaščini z avstralskim naglasom...
Indijanski šotor in nostalgija
Saturday, February 05, 2011
Kyogle, New South Wales, Australia
Other Entries
-
1Count down...
Jan 279 days priorLjubljana, Sloveniaphoto_camera0videocam 0comment 0 -
2Zmedenost ali kaj je to?
Jan 288 days priorLjubljana, Sloveniaphoto_camera0videocam 0comment 0 -
3Moj sopotnik prihaja na prvi tir
Jan 288 days priorLjubljana, Sloveniaphoto_camera0videocam 0comment 0 -
4Večer pred odhodom
Jan 306 days priorLjubljana, Sloveniaphoto_camera0videocam 0comment 0 -
5Zdaj pa gre zares
Jan 315 days priorVenice, Italyphoto_camera2videocam 0comment 0 -
6Na poti - vmesni postanek v Dubaju...
Jan 315 days priorDubai, United Arab Emiratesphoto_camera2videocam 0comment 0 -
7Prvič na novi celini
Feb 023 days priorBrisbane, Australiaphoto_camera9videocam 0comment 0 -
8Privajanje na vročino
Feb 032 days priorBrisbane, Australiaphoto_camera3videocam 0comment 0 -
9Proti outback-u
Feb 041 day priorCanungra, Australiaphoto_camera10videocam 0comment 0 -
10Indijanski šotor in nostalgija
Feb 05Kyogle, Australiaphoto_camera29videocam 0comment 0 -
11Skozi prvi nacionalni narodni park
Feb 061 day laterGlen Innes, Australiaphoto_camera15videocam 0comment 0 -
12Stonehenge? V Australiji?
Feb 072 days laterPoint Lookout, Australiaphoto_camera24videocam 0comment 0 -
13Na poti do planetarija
Feb 083 days laterCoonabarabran, Australiaphoto_camera38videocam 0comment 0 -
14Kaj je "white gum"?
Feb 094 days laterWellington, Australiaphoto_camera24videocam 0comment 0 -
15Wellington Caves vs Postojnska jama
Feb 105 days laterWellington, Australiaphoto_camera20videocam 0comment 0 -
16Preko Modre gore v Sydney
Feb 116 days laterSydney, Australiaphoto_camera29videocam 0comment 0 -
17Pohajkovanje po Sydneyu - prvi dan
Feb 127 days laterSydney, Australiaphoto_camera37videocam 0comment 0 -
18Pohajkovanje po Sydneyu -drugi dan
Feb 138 days laterSydney, Australiaphoto_camera39videocam 0comment 0 -
19Bye, bye Sydney, hello Suise
Feb 149 days laterChakola, Australiaphoto_camera16videocam 0comment 1 -
20Mount Kosciuszko narodni park
Feb 1510 days laterMount Kosciuszko National Park, Australiaphoto_camera29videocam 0comment 0 -
21Skozi Kellyjevo deželo
Feb 1611 days laterAvenel, Australiaphoto_camera25videocam 0comment 1 -
22Na poti do Great Ocean Road
Feb 1712 days laterTorquay, Australiaphoto_camera31videocam 0comment 0 -
23Great Ocean Road, prvi dan
Feb 1813 days laterJohanna Beach, Australiaphoto_camera35videocam 0comment 1 -
24Great Ocean Road, drugi dan
Feb 1914 days laterPort Fairy, Australiaphoto_camera39videocam 0comment 0 -
25In zdaj proti Adelaidi
Feb 2015 days laterBeachport, Australiaphoto_camera25videocam 0comment 0 -
26Coorong NP - Long Point
Feb 2116 days laterCoorong National Park, Australiaphoto_camera30videocam 0comment 0 -
27Dan za počitek, za pisanje namreč
Feb 2217 days laterNuriootpa, Australiaphoto_camera17videocam 0comment 0 -
28Nuriootpa, zamujeni zapis
Feb 2217 days laterNuriootpa, Australiaphoto_camera21videocam 0comment 0
2025-05-23