GPS koordinate S 35 41 43,2, E 139 09 46,9
Beachport CP (okrajšava pomeni Conservation Park) nama je prirastel k srcu. Noč sredi divjine je posebno doživetje. Luna je sicer sijala, ampak v glavnem so jo zakrivali oblaki, tako, da nisva mogla uživati v gledanju zvezd. Sva pa poslušala prav zanimive zvoke dreves, tea tree, ko so se njihove veje v vetru drgnile ena ob drugo in pele kot bi bili ptiči. Teh ni bilo, kar je za naše pojmovanje narodnega parka prav nenavadno. Okrog naju torej ena sama, samcata tišina.
Pospraviva šalce od kave in kreneva na pot, jedla bova nekje na poti. Ustaviti se morava v večjem kraju, kjer imajo bencinsko črpalko, pa tudi kakšno trgovino, da se oskrbiva z nekaj dodatnimi zalogami hrane. Kupujeva namreč le toliko, da zdrži za dva do tri dni, saj najin hladilnik ni prav velik.
Ampak veliko krajev na tej poti pač ni, saj gre pretežno za narodni park, kar pomeni, da življenske razmere za prebivanje tukaj niso prijazne. Že enkrat prej mi je en domačin v razgovoru omenil, da so kraji oziroma zaselki med seboj oddaljeni cca 50 do 60 km, odvisno od terena pač, kar je povezano z dejstvom, da so v času odkrivanja dežele potovali s konji, ti pa so bili dnevno zmožni narediti le takšno razdaljo.
Prvi večji kraj, tudi turistično razvit in zelo popularen zlasti za prebivalce Adelaide, je Robe.
Nič novega ne povem, da ima ob morju promenado, nasproti pa zopet vile z "ocean view". Zdi se nekoliko zapuščen, saj verjetno tudi je, ker se poletje poslavlja.
Ni več stalnih obiskovalcev, ki imajo tukaj svoje vikende, pa počitnikarjev tudi ne. Le nekaj penzionistov (midva še nisva popolna penzionista!) vidiva, ki se šprancirajo in sprehajajo svoje “peseke”, nič jogistov ali tekačev. Imajo pa pumpo in kar za glavo se primeva, ko zagledava ceno diesla, tukaj je kar za 10 centov dražji kot sva ga plačevala do sedaj, ampak nimava izbire, do Adelaide je še daleč in za vsak slučaj je bolje, da tank ni čisto na “izmaku”. Seveda moram pripomniti, da je moj šofer pravi mojster varčevanja. V opisu avta piše, da je poraba cca 12-14 l/100 km, ampak on vozi tako, da imava do sedaj kljub vsem klancem, povprečno porabo tam okoli 9 litrov. Kako mu to uspeva - očitno izkušnje starega dizelaša.
Kingstone pa je sploh kraj, ki ga turistični vodiči, ki jih tukaj izdaja vsako mesto ali okrožje zase, opisujejo kot “must see”. Kraj slovi po najboljših, najbolj svežih, najbolj okusnih in naj, naj... rakih (lobsterjih).
Zato so krajani raku postavili tudi primerno velik (po moji oceni zopet tam okoli 7m) spomenik. Ja, v obliki pravega raka, takega rdečega, ko je že kuhan. In da bi te njihove specialite ne probala seveda ne gre. V centru je kar nekaj fish&chips lokalov, cene pa zasoljene (tudi do 60$ po porciji), da razmišljava ali bi ali ne.
Potem pa na pomolu odkrijeva nič kaj ugleden lokal, pravzaprav majhno ribarnico, ki nudi "take away" varianto. Cena je primerna in porcija -package varianta, vsebuje izbor ribe in rakov bojda velika za dva, ter si zato privoščiva obed. Malo morava počakati, da ribe na sveže spečejo, med čakanjem pa vonjava morje, ki je čisto blizu. In opazujeva domačine, ki tudi prihajajo in čakajo, dokaz, da je lokal sigurno pravi. Potem gospa pokliče najino številko in paketek je lično pripravljen.
Ja, res paketek, v škatli je lepo zapakirana hrana, zraven dobiva še majonezno omako, serviete in plastični pribor. Paketek odneseva domov, natočiva še gvažek rdečega in uživava.
Bilo je dobro, se je splačalo in to za borih 12$. Energijo za nadaljevanje poti sva tudi nabrala.
Na poti izven pa odkrijeva še, da imajo tukaj tudi cenejši diesel. Ampak najin tank je poln, jokati zaradi tega pa tudi ne misliva.
V nadaljevanju se cesta vije bolj ali manj ob morju, ki pa ga je zaradi grmovja ob njej, bolj slutiti. Po zemljevidu vidiva, da morje in cesto ločuje pas kopnega, ki so v bistvu ene same velike sipine ter še ostanki morja, ki izgledajo kot jezera, občasno močvirja. Začenja se Coorong NP, eden največjih in najbolj obiskanih v tem predelu Avstralije.
In pravi raj za ptice, galebe, pelikane itd. Seveda pa tudi za obiskovalce, ki imajo na razpolago neskončno velik izbor sprehajalnih, ampak zelo zahtevnih poti.
Do Adelaide imava še več kot 300km, kar je za danes občutno preveč. Poleg tega pa bi rada še malo doživela ta park, ki je res prekrasen. V nasprotju s prejšnjimi, ki so pretežno gozdnati, tukaj prevladuje nizko rastje, kar omogoča prelepe razglede. In končno imava tudi sonček, ki vse samo še polepša. In zato se odločiva, da preden zapustiva park, tukaj še enkrat prenočiva. V Meningie obrneva proti morju, bolje rečeno proti jezeru in odpre se tako enkraten prostor, da sva čisto vzhičena. Zlasti jaz, ker sem do sedaj kar nekajkrat pogrešala kampiranje ob vodi, kar sva redno počela v Novi Zelandiji. In opazovanje sončnega zahoda tudi. Sedaj tukaj doživim oboje.
In še cela jata pelikanov tukaj počiva, skoraj poleg naju. Z eno besedo: navdušujoče.
Na poti nama je nekaj pričel nagajati avto, ti šit ti. Zaskrbi naju, da bi naju lahko pustil na cedilu. Moj strokovnjak pravi, da morava še pravočasno, preden se ponovno odpraviva v divjino stvar porihtati. Pokliče brezplačno številko najinega agenta, ki svetuje, da se oglasiva na njihovi agenciji v Adelaidi. No, upava, da bodo zadeve porihtali in da nama to ne bo vzelo preveč dragocenega časa. Kaj č'mo, tudi tako imamo?!
PS:
moj “knedl” na bradi se je očitno prestrašil vseh uporabljenih orožij- gre nazaj. Črna lisa še ostaja. Dokaz, da me je nekaj očitno hotelo ugonobiti. Pacientka torej preživela.
DŠK: Pacient pač v stilu, kopriva ne pozebe! Glede težav s hiško je pa tako: nabralo se jih je kar tri: že v Plavih Gorah sem opazil, da je motor ob hudem naporu (zoprn in dolg klanec) in vročini (35st) včasih nenadoma zgubil moč, tako, da sem moral prestaviti navzdol za dve prestavi in s polnim plinom namesto znosnih 80, voziti polžjih 60. Pomagalo pa je, če sem ustavil, par minut počakal in zopet štartal motor (očitno elektronika). Drugo težavo sem
odkril, ko sva se vozila po “Great Ocean Road”, ko je pošteno zalivalo so mi zadnja kolesa zaplavala, pregled mi kaže, da profila ni prav veliko. No, tretja nadloga, ta je po mojem resnejša, pa se je kazala zadnja dva dni, ko včasih obrat ključa, ni zavrtel motorja. K sreči sem bil vedno na kakšem klančku, tako da sem s premikom avta premaknil motor. Potem sem lahko zadevo normalno vžgal. V Adelaidi, si bova prizadevala, da nama hiško zamenjajo, saj je pred nama 4000 km po outback-u, kjer so postojanke med seboj oddaljene več sto km, promet pa zalo redek.
Seveda prekaljene borce takšen malenkosti ne iztirijo, saj uživava sto na uro.
Ob vožnji včasih poslušava radio, predvsem ABC news, kjer so seveda na prvem mestu novice o revoltih na bljižnjem vzhodu. Komentarji so predvsem usmerjeni v to, da ta napor ljudje podpirajo, skrb pa je navzoča, da ne bi situacijo izkoristila skrajno konzervtavni ideologija. Ja,
vsi ti “izmi” so res zoprni. Hkrati poslušaš še npr novico, kako je krokodil odnesel 14 letnega dečka 400km južno od Darwina. Jasno je pa tudi, da glede na zadnje vremenske neprilike, ki Australijo pestijo kar nepretrgoma od decembra lani, da je kar veliko govora o tem, ali so temu krive podnebne spremembe. Mopram reči, da sem sam glede toplegrednih plinov in segrevanja ozračja skeptik, in menim, da je to zopet ena psihološka manipulacija velikega kapitala, ker je opazil, da potrošniška družba izgublja svoj zagon in izumlja novo tržno nišo. Z veseljem poslušam zadržanost avstralskih strokovnjakov, ki zelo izogibajoče odgovarjajo na vprašanja ali so nedavni dogodki povezani z globalnim segrevanjem. Trdijo, da imajo premalo statistističnih podatkov, da bi tej tezi pritrdili. Bolj se nagibajo k oceni, da je pač vremenski cikel zaradi izredno močne “La Niña”, pač peza Avstralije. Tukaj na jugu so pa kar zadovoljni z občutno močo, saj je prekinila 30 letno sušo.
Nota bene: Bastardi ima očitno prav! (za več pogooglaj Joe Bastardi)
Oba:
Pravkar (22:00) sva se vrnila s krajšega sprehoda, čisto prevzeta ob pogledu na žarečo Rimsko cesto. Južno nebo se za razliko od našega, ponaša s pogledom na Mlečno cesto. Jasno nebo in kristalno čisti zrak sta omogočila, da so nama zvezde pripravile čudovito predstavo. Ko zreš navzgor imaš občutek, kot da te pogled pelje v neskončnost in zreš prizore iz Kubrikovega filma. In moja draga sedaj hoče, da ji sklatim zvezdico z neba!
Coorong NP - Long Point
Monday, February 21, 2011
Coorong National Park, South Australia, Australia
Other Entries
-
9Proti outback-u
Feb 0417 days priorCanungra, Australiaphoto_camera10videocam 0comment 0 -
10Indijanski šotor in nostalgija
Feb 0516 days priorKyogle, Australiaphoto_camera29videocam 0comment 0 -
11Skozi prvi nacionalni narodni park
Feb 0615 days priorGlen Innes, Australiaphoto_camera15videocam 0comment 0 -
12Stonehenge? V Australiji?
Feb 0714 days priorPoint Lookout, Australiaphoto_camera24videocam 0comment 0 -
13Na poti do planetarija
Feb 0813 days priorCoonabarabran, Australiaphoto_camera38videocam 0comment 0 -
14Kaj je "white gum"?
Feb 0912 days priorWellington, Australiaphoto_camera24videocam 0comment 0 -
15Wellington Caves vs Postojnska jama
Feb 1011 days priorWellington, Australiaphoto_camera20videocam 0comment 0 -
16Preko Modre gore v Sydney
Feb 1110 days priorSydney, Australiaphoto_camera29videocam 0comment 0 -
17Pohajkovanje po Sydneyu - prvi dan
Feb 129 days priorSydney, Australiaphoto_camera37videocam 0comment 0 -
18Pohajkovanje po Sydneyu -drugi dan
Feb 138 days priorSydney, Australiaphoto_camera39videocam 0comment 0 -
19Bye, bye Sydney, hello Suise
Feb 147 days priorChakola, Australiaphoto_camera16videocam 0comment 1 -
20Mount Kosciuszko narodni park
Feb 156 days priorMount Kosciuszko National Park, Australiaphoto_camera29videocam 0comment 0 -
21Skozi Kellyjevo deželo
Feb 165 days priorAvenel, Australiaphoto_camera25videocam 0comment 1 -
22Na poti do Great Ocean Road
Feb 174 days priorTorquay, Australiaphoto_camera31videocam 0comment 0 -
23Great Ocean Road, prvi dan
Feb 183 days priorJohanna Beach, Australiaphoto_camera35videocam 0comment 1 -
24Great Ocean Road, drugi dan
Feb 192 days priorPort Fairy, Australiaphoto_camera39videocam 0comment 0 -
25In zdaj proti Adelaidi
Feb 201 day priorBeachport, Australiaphoto_camera25videocam 0comment 0 -
26Coorong NP - Long Point
Feb 21Coorong National Park, Australiaphoto_camera30videocam 0comment 0 -
27Dan za počitek, za pisanje namreč
Feb 221 day laterNuriootpa, Australiaphoto_camera17videocam 0comment 0 -
28Nuriootpa, zamujeni zapis
Feb 221 day laterNuriootpa, Australiaphoto_camera21videocam 0comment 0 -
29Zopet v outback
Feb 232 days laterPimba, Australiaphoto_camera43videocam 0comment 0 -
30Coober Pedy in hlad pod zemljo
Feb 243 days laterCagness Creek, Australiaphoto_camera35videocam 0comment 0 -
31Yulara in aboridžinski sveti kraj
Feb 254 days laterYulara, Australiaphoto_camera33videocam 0comment 0 -
32Na poti v Alice Springs
Feb 265 days laterAlice Springs, Australiaphoto_camera16videocam 0comment 0 -
33Kače z varne razdalje in "Hudičeva j.."
Feb 276 days laterDevil’s Marbles Conservation Reserve, Australiaphoto_camera51videocam 0comment 0 -
34Nadaljujeva po Barkly Highway
Feb 287 days laterBarkly HWY, Australiaphoto_camera35videocam 0comment 0 -
35Pozdrav Kennethu in naprej do Julia Creek
Mar 018 days laterJulia Creek, Australiaphoto_camera35videocam 0comment 0 -
36V deželi dinozavrov
Mar 029 days laterPorcupine Gorge National Park, Australiaphoto_camera27videocam 0comment 0 -
37Končno ob morju
Mar 0310 days laterTownsville, Australiaphoto_camera28videocam 0comment 0 -
38Zamera v Bowenu
Mar 0411 days laterBowen, Australiaphoto_camera35videocam 0comment 0 -
39Ob morju - a brez kopanja
Mar 0512 days laterSeaforth, Australiaphoto_camera27videocam 0comment 0 -
40Mackay in malo naokrog
Mar 0613 days laterSeaforth, Australiaphoto_camera22videocam 0comment 0 -
41Malce utrujajoč dan
Mar 0714 days laterMoranbah, Australiaphoto_camera18videocam 0comment 0 -
42Odprti rudnik premoga v Clermontu
Mar 0815 days laterTheresa Creek Dam, Australiaphoto_camera20videocam 0comment 0 -
43Skozi deželo safirov
Mar 0916 days laterDuaringa, Australiaphoto_camera25videocam 0comment 0 -
44Uživanje v botaničnem vrtu
Mar 1017 days laterYeppoon, Australiaphoto_camera31videocam 0comment 0
2025-05-23